بایگانی‌های اخبار گردشگری - شرکت آرسس پرواز آبان

فرودگاه آتاتورک استانبول تعطیل شد

با آغاز به کار رسمی فرودگاه جدید استانبول و انتقال کلیه پروازها به این فرودگاه، از روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ فعالیت فرودگاه آتاتورک رسما متوقف شد. با پرواز هواپیمای ترکیش ایر از فرودگاه آتاتورک استانبول به مقصد سنگاپور در ساعت ۲:۴۷ بامداد امروز، فعالیت این فرودگاه به شکل رسمی پایان گرفت. نکته جالب اینکه فراخوان مسافر آخرین پرواز فرودگاه آتاتورک توسط محمد جاهد تورهان، ویزر راه و ترابری ترکیه، انجام شد. مراسم بدرقه آخرین گروه از مسافران فرودگاه آتاتورک با حضور جمعی از کارکنان بخش پروازهای خارجی فرودگاه برگزار شد و بلیط‌هایی سمبلیک به یادگار به مسافران این پرواز از طرف ترکیش ایر ارائه شدند. پس از انجام این پرواز به منظور انتقال کامل پروازها به فرودگاه جدید استانبول به مدت ۱۲ ساعت پروازی از مبدا یا به مقصد فرودگاه‌‌های استانبول انجام نخواهد شد. فرودگاه آتاتورک در حدود ۱۰۷ سال قبل فعالیت خود را با پروازهای نظامی آغاز کرد و از ۸۶ سال قبل تا به امروز به‌عنوان فرودگاهی مسافری پذیرای مسافران سفرهای داخلی و خارجی استانبول بود. گفتنی است فرودگاه آتاتورک در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۶۸.۲ میلیون جابه..

۱۱ نکته درباره فرهنگ جمهوری آذربایجان که نمی‌دانستید

کشور جمهوری آذربایجان تاریخ و فرهنگی غنی دارد و شناخت آن می‌تواند لذت سفر به باکو و سایر نفاط این کشور را دوچندان کند. قبل از سفر به آذربایجان، با فرهنگ مردمان این کشور آشنا شوید. فرهنگ آذربایجان ترکیبی از تحولات تاریخی، مذهبی و سنتی و شکل‌گیری آن در طول قرن‌ها است که در نهایت آذربایجان مدرن امروزی را شکل داده است. برخی ویژگی‌ها ممکن است برای برخی عجیب و متناقض به نظر برسد؛ اما این همان چیزی است که کشور جمهوری آذربایجان را خاص کرده است. برای همین بهتر است قبل از سفر به این کشور، با فرهنگ این سرزمین بیشتر آشنا شوید. البته شهرهای شمال غربی ایران که در همسایگی آذربایجان زندگی می‌کنند و ترک هستند، تا حدود زیادی با این فرهنگ‌ها آشنا هستند؛ اما ایران کشوری بسیار گسترده با فرهنگ‌های متفاوت است و ممکن است بسیاری از هموطنان‌مان با فرهنگ آذربایجان بیگانه باشند. پس اگر برای سفر نوروزی، باکو را انتخاب کرده‌اید، قبل از سفر حتما نکاتی را در مورد فرهنگ این کشور بدانید تا با شوک فرهنگی مواجه نشوید. هر زمان که قصد سفر به آذربایجان یا باکو را دارید، می‌توانید بهترین تورهای باکو را در کجارو ببینید. کجا..

۱۷ حقیقت جالب درباره ترکیه که نمی‌دانستید

ترکیه یکی از کشورهای پربازدید منطقه است و سالانه افرادی زیادی از ایران و جهان به این کشور سفر می‌کنند. در این مقاله با حقایق باورنکردنی در خصوص ترکیه آشنا می‌شویم. درباره ترکیه حقایق جالبی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست و می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. در ادامه به ۱۷ حقیقت جالب درباره ترکیه می‌پردازیم. ۱- ترکیه دارای یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای جهان است بازار بزرگ استانبول یا Kapalı Çarşı تاریخی طولانی دارد و تاسیس آن به سال ۱۴۵۵ باز می‌گردد. این بازار بعد از پیروزی حکومت عثمانی به قسطنطنیه احداث شد و در طول زمان گسترش یافته و اکنون دارای ۶۱ خیابان و بیش از ۳ هزار مغازه است. زیربنای این بازار حدود ۳.۱ هکتار است و البته چندان امکان پذیر نیست که بتوانید در تمام بخش‌های این بازار گردش کنید. بر اساس گزارش Travel Leisure بازار بزرگ استانبول برترین جاذبه گردشگری جهان در سال ۲۰۱۴ بوده است که بیش از ۹۱ میلیون نفر از آن بازدید داشته‌اند. ۲- وجود مرغ در دسر یکی از نشانه‌های حکومت عثمانی در ترکیه سینه مرغ است که به صورت یک نوع پودینگ سرو می‌شود. این پودینگ ترکیبی از..

مدت زمان اقامت در حج ۹۸ کاهش یافت

علاوه بر کاهش زمان حج از ۴۲ روز به ۳۵ روز، شرایط این سفر برای زائران شیعه و سنی به صورت برابر برگزار خواهد شد. ثبت نام ۵۱ هزار نفر از دارندگان فیش‌های اولویت‌دار در چند روز گذشته، استقبال خوبی را از مراسم حج ۹۸ نشان می‌دهد. حجت‌الاسلام قاضی عسکر، نماینده وی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در این‌باره گفت: صرفه‌جویی جدی در تمام بخش‌ها و کمک دولت محترم در حوزه ارز، موجب شد که هزینه حج سال ۹۸ برای مردم قابل قبول باشد. با توجه به آمار دریافت شده، کمترین قیمت برای حج ۹۸، ۲۱ میلیون و ۶۳۷ هزار و ۷۵۰ تومان (کاروان‌های اندکی در استان‌های فارس و هرمزگان)، و بالاترین قیمت ۲۸ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام شد. هرچند، کاروان‌های اندکی نیز با این قیمت سفر را انجام می‌دهند و میانگین قیمت بین ۲۳ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان است. اخبار مرتبط: با توجه به گفته مسئولین،‌ مدت زمان حضور حجاج در حج امسال به جدول پروازها و تخصیص اسلت‌های پروازی از طرف سعودی بستگی دارد، اما مدت زمان حج از ۴۲ روز به ۳۵ روز کاهش یافته است. علاوه بر آن، قاضی عسکر تاکید کرده است که زائران شیعه و سنی از خدمات یکس..

مرگ تدریجی دریای خزر

۲۰ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۶تراز آب دریای خزر از سال ۱۳۷۴ الی ۱۳۹۴ حدود ۱۳۰ سانتیمتر کاهش داشته است. تبخیر آب به علت گرمای زمین و احداث سدهای فراوان روی رودخانه‌ها از عوامل دخیل در این پدیده هستند. این پسروی آب علاوه بر صدمات محیط زیستی به سواحل مازندران بویژه در بخش شرقی دریای خزر موجب بروز خسارات به صنعت گردشگری این منطقه شده است. مقاصد گردشگری که روزی جمعیت زیادی را در خود می‌دید، بواسطه پسرفت آب، در حال حاضر متروکه شده یا به چراگاه دام تبدیل شده است. اگر این پسروی ادامه پیدا کند، صدمات جبران‌ناپذیری برای جزیره «آشوراده» و شبه‌جزیره «میانکاله» در پی خواهد داشت. در این شرایط، برخی کارشناسان معتقدند اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان موجب تشدید این وضعیت، بر هم خوردن اکوسیستم طبیعی، افزایش شوری آب و به خطر افتادن زیستگاه ماهیان و سایر موجودات زنده دریای خزر می‌شود و تجربه دردناک دریاچه ارومیه در شمال کشور تکرار خواهد شد.

ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد

به گزارش ایسنا به نقل از اسکیفت، اطاعات آماری اولیه گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸ که از سوی کمیسیون سفر اروپا منتشر شده نشان از رشد ۲۳.۵ درصدی این صنعت در این کشور دارد. بر این اساس شمار توریست‌های بین‌المللی ترکیه در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار با گذر از مرز ۴۰ میلیون نفر به بیش از ۴۷ میلیون نفر رسیده است. گرچه این کشور در مسیر بهبود اوضاع گردشگری خود پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ و چندین حادثه تروریستی قرار دارد اما میزان گردشگران ورودی به این کشور از بازارهای اصلی‌اش چون بریتانیا و آلمان همچنان پائین‌تر از دوران اوج گردشگری ترکیه است. پس از افزایش تقاضاها برای سفر به ترکیه، مجریان بین‌المللی تورها به این کشور بازگشته‌اند چرا که اینکه مقصد در مقایسه با سایر کشورهای غربی برای مسافران تفریحی و همچنین کسب و کارها مقرون به صرفه و ارزان‌تر است. کارشناسان از کاهش ارزش لیر، هتل‌های ارزان و همچنین افزایش نسبی امنیت به عنوان مهم‌ترین دلایل آمارهای خوب گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸ اشاره می‌کنند. در دورانی که صنعت گردشگری ترکیه در رکود قرار داشت، کشورهای اسپانیا و پرتغال بیشترین استفاده را از این فرص..

اعلام آمادگی بلغارستان برای ایجاد خطوط هوایی مستقیم با ایران

معاون وزیر گردشگری بلغارستان علاوه بر تشکیل کارگروه مشترک گردشگری با ایران، برای راه‌اندازی خط مستقیم هوایی بین تهران و صوفیه نیز اعلام آمادگی کرد. لوبن کانچر (Lyuben Kancher)، معاون وزیر گردشگری بلغارستان که در راس هیاتی به دعوت ایران، در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران حضور به هم رسانده است، با ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران دیدار کرد. او با اشاره به تعداد اندک گردشگرانی که بین این دو کشور سفر می‌کنند، اظهار کرد: بلغارستان با وجود ۱۶۰۰ چشمه آب معدنی که بیش از ۲۰۰ نوع بیماری را معالجه می‌کند، دومین مقصد آب‌های معدنی در اروپا است.این کشور دارای ۱۲ مقصد با تمرکز بر گردشگری آشپزی و نوشیدنی بوده و ۷ مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد. بیشتر گردشگران از کشورهای همسایه مانند رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان به این کشور مهاجرت می‌کنند و امیدواریم از ایران نیز گردشگرانی داشته باشیم. او در ادامه افزود: سال گذشته ۹ میلیون و ۲۲۷ هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر کرده‌اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشو..

هواپیمایی ایران ایر (هما)؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی ایران ایر یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هوایی فعال در خاورمیانه و حامل پرچم ایران است که در اغلب مسیرهای داخلی و خارجی پرواز دارد. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که با نام اختصاری هما (هواپیمایی ملی ایران) نیز شناخته می‌شود، یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌هایی ایران و خاورمیانه است که از بدو تاسیس تاکنون پروازهای داخلی و بین‌المللی را پوشش می‌دهد. طبق آمار، ایران ایر در حال حاضر به ۳۵ شهر در ایران و ۲۶ شهر اروپایی و آسیایی پرواز انجام می‌دهد که این مقصدها با نوسازی و مدرن سازی ناوگان هما در حال افزایش است. همچنین، این شرکت سالانه شش میلیون مسافر را جابجا می‌کند. اگر شما نیز قصد خرید بلیط هواپیما از ایران‌ایر یا سایر شرکت‌های هواپیمایی را دارید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید. تاریخچه ایران‌ ایر در سال ۱۳۲۱ دو بازرگان ایرانی اقدام به راه‌اندازی نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران (شرکت‌های ترابری نظیر شرکت‌های هواپیمایی یا کشتیرانی که به صورت محلی در یک کشور خاص به ثبت رسیده‌اند و برای ا..

پیگیری مشکل سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه

سفیر ترکیه در ایران از پیگیری و تعیین راه‌کار برای مشکل سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه خبر داد. دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران در حاشیه دیدار هیات گردشگری ترکیه از ایران، با تایید مشکل سوخ‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در کشورش از زمان آغاز تحریم آمریکا، با امیدواری برای حل این مشکل گفت: این مشکل از طرف بالاترین مقامات دو کشور در حال پیگیری است و درباره راه‌کارهایی صحبت شده است، اما من از جزئیات آن اطلاعی ندارم. اخبار مرتبط: علی‌رغم اینکه در هفته ۲۰۰ پرواز بین ایران و ترکیه انجام می‌شود و بیش از دو و نیم میلیون مسافر بین این دو کشور جا به جا می‌شوند، از اول نوامبر سال گذشته، یک شرکت ترکیه‌ای که وظیفه سوخت‌رسانی در تمام فرودگاه‌های اصلی این کشور را بر عهده دارد، سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را متوقف کرد. حرمت‌الله‌رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در نشست اخیر با سفیر ترکیه و اعضای اصلی اتحادیه گردشگری این کشور (تورساب) به ممانعت سوخت‌رسانی شرکت ترک به پروازهای ایرانی اعتراض کرد و این اقدام را در تضعیف تعاملات گردشگری و سفرهای هوایی دو کشور تاثیر‌گذار دانست...

  • صفحه 1 از 2
  • 1
  • 2